Bezglutenowe abc
MONIKA FRANK • dawno temu • 6 komentarzyDieta bezglutenowa - ostatnio modna i popularna - na początku stosowania może być wyzwaniem. Dlatego przygotowałam dla Ciebie podstawowe informacje, które rozwieją wątpliwości.
Powodem wykluczenia z diety glutenu mogą być różne problemy zdrowotne. Najbardziej restrykcyjnie do stosowania diety bezglutenowej należy podejść w przypadku rozpoznania choroby trzewnej jaką jest celiakia. Jeżeli nie przeprowadzałeś jeszcze badań na jej wykrycie, a jesteś przed rozpoczęciem diety bezglutenowej — najlepiej zrób to teraz.
Przeprowadzenie takiego badania po wykluczeniu z diety glutenu może dać wynik fałszywie ujemny. Dieta eliminacyjna powinna być poparta rzetelną diagnostyką. Oczywiście są także inne powody przejścia na dietę bezglutenową: choroba Duhringa, alergie pokarmowe czy nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. W większości przypadków (a w celiakii w każdym!) dieta bezglutenowa jest dietą na całe życie.
Gluten jest to mieszanina białek (gluteiny i gliadyny) występujących w pszenicy (i jej kuzynach), życie i jęczmieniu. Może zdarzyło Ci się słyszeć, że owies również zawiera gluten. Owies naturalnie nie zawiera glutenu, ale w większości jest nim silnie zanieczyszczony, dlatego należy go wykluczyć z diety bezglutenowej. Certyfikowany owies bezglutenowy może być spożywany przez osoby z celiakią, ale nie na początku diety — najpierw kosmki jelitowe muszą się zregenerować.
Na tropie śladowych ilości…
Gluten to nie tylko mąki, chleby i płatki z wymienionych wcześniej zbóż. Możesz go znaleźć także w niektórych wędlinach, na owocach suszonych, w słodyczach, przyprawach, panierkach, daniach gotowych, proszku do pieczenia czy mrożonkach. Ukrywać może się pod różnymi nazwami, na przykład: białka zbożowe, otręby, białka pochodzenia roślinnego czy skrobia warzywna lub spożywcza. Zawsze, dla pewności szukaj w sklepach oznaczenia — przekreślonego kłosa. Czytaj też wykaz alergenów — jeżeli pojawia się tam gluten, zrezygnuj z zakupu.
Pamiętaj - bezglutenowe nie znaczy zdrowe. Część produktów bezglutenowych jest wysoko przetworzona i zawiera wiele dodatków, którym daleko do określenia “pełnowartościowe”. Wybieraj produkty naturalnie bezglutenowe, nieprzetworzone, na przykład: grykę, proso czy amarantus. Tutaj przychodzi Ci z pomocą bezglutenowa dieta abonamentowa. Nie musisz szukać tych produktów w sklepach i dopasowywać do nich przepisów. Propozycje z kolejnych paczek wprowadzą Cię w tajniki bezglutenowych produktów i przygotowywania z nich smacznych dań.
Niewidoczne dla oczu…
Pamiętaj o tym, że produkty bezglutenowe (zwłaszcza w przypadku występowania celiakii!), nie powinny mieć kontaktu z produktami zawierającymi gluten, ponieważ może dojść do ich zanieczyszczenia. Powinieneś mieć w swojej kuchni przestrzeń i sprzęt przeznaczone tylko do przygotowywania potraw bezglutenowych. Pamiętaj także o myciu rąk oraz o tym, że gluten łatwo przenieść na ubraniu. Zachowanie ostrożności pozwoli Ci się cieszyć pysznymi, zdrowymi i bezglutenowymi potrawami!
Dziękuję dietetykowi — Agnieszce Pompeckiej, która zredagowała dla Was ten artykuł!
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze