Czy bezglutenowo znaczy zdrowo? Jakość i wartość odżywcza produktów bezglutenowych.
MONIKA FRANK • dawno temu • 7 komentarzyNa rynku jest coraz więcej produktów bezglutenowych. Obserwujemy swego rodzaju „modę na gluten free”. Czy zastanawiałeś się kiedyś czy znaczek przekreślonego kłosa jest gwarancją wysokiej jakości i wartości odżywczej produktu?
Obecnie każda restauracja, każdy lokal dąży do tego, aby mieć w menu dania bez glutenu. Obecnie pszenicę okryła zła sława, a "skandynawski" owies cieszy się popularnością.
Producenci wytwarzają produkty w wersji bezglutenowej, bo wiedzą, że dopisek na etykiecie "gluten free" działa jak magnes na konsumentów. Czy z szerokiego asortymentu produktów bezglutenowych umiesz wybierać odpowiednie dla Ciebie?
W pierwszej kolejności przypatrzmy się produktom, które są oferowane jako alternatywa do produktów pszennych, np. bezglutenowe bułki na bazie skrobi pszennej bezglutenowej lub kukurydzianej. Niestety, mają one niewiele wspólnego ze zdrowym, racjonalnym żywieniem. Charakteryzuje je niska zwartość błonnika i witamin z grupy B oraz wysoki indeks glikemiczny.
Co jeszcze znajdziemy na etykietach produktów bezglutenowych: woda, skrobia kukurydziana, skrobia pszenna bezglutenowa, drożdże piekarskie, błonnik roślinny, sól i do tego cukier, olej i substancje zagęszczające, dodatek białka roślinnego i emulgatorów, barwniki i aromaty, syrop glukozowy i glukozowo-fruktozowy, soja, sproszkowane jaja i utwardzone tłuszcze…
Czy naprawdę warto to wszystko serwować sobie i bliskim?
Zwróć uwagę na fakt, że zamieniając produkty glutenowe na ich gotowe zmieniki możesz doprowadzić do niedoborów pokarmowych. Są one uboższe w witaminy z grupy B, żelazo, cynk, magnez, wapń i błonnik.
Jakie rozwiązanie proponuje dietetyk
Wybieraj to, co w diecie bezglutenowej najlepsze. Poznawaj nowe zboża: amarantus, komosę ryżową. Korzystaj z bogactwa kasz: gryczanej, jaglanej. Gotuj od podstaw. Świeże warzywa i owoce są zawsze gluten free, a obecnie stanowią podstawę nowej piramidy żywieniowej.
Na starcie diety bezglutenowej skorzystaj z porady dietetyka, pomoże dobrać dietę indywidualnie dla Ciebie oraz wdroży w tajniki przygotowywania bezglutenowych posiłków.
Wybieraj zdrowo, a nie tylko bezglutenowo!
Monika Frank – dietetyk
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze