Zdrowa dieta urody Ci doda! Kondycja włosów a dieta
MONIKA FRANK • dawno temuW związku z coraz większą świadomością wpływu diety na zdrowie, nie należy zapominać o dobroczynnym działaniu diety nie tylko na to, co mamy w środku, ale również na nasz wygląd. Czy wiesz jak dobroczynne działanie na Twoje włosy ma prawidłowo zbilansowana dieta?
Kondycja włosów
Kondycja włosów uwarunkowana jest wieloma czynnikami takimi jak: osłabienie organizmu, stres, nadmierna utrata masy ciała, przebyte choroby, chemioterapia, niektóre leki. Może mieć też podłoże genetyczne czy wynikać z zaburzeń hormonalnych (np. w okresie ciąży).
Czasami jednak wyjaśnienie jest dużo prostsze – nieprawidłowa dieta. Co kryje się pod tym pojęciem? Cebulki włosów są bardzo podatne na niedobory, zwłaszcza pełnowartościowego białka, witamin i składników mineralnych.
Przeciętne życie włosa
Zdrowemu człowiekowi naturalnie wypada dziennie od 50 do 100 włosów. Cykl życiowy włosa to około 3 do 5 lat – w tym czasie nowe włosy zastępują miejsce tych, które wypadły. Życie włosa można podzielić na cztery fazy:
I faza – anagenowa – faza wzrostu, trwa od 1 do 3, a nawet 4 lat. To w niej włos rośnie najszybciej.
II faza – ketagenowa – faza przejściowa, trwa od 2 do 3 tygodni. Na tym etapie włosy już nie rosną, pozostaje w tej fazie do momentu, aż nie przejdzie w kolejną.
III faza – telogenowa – okres odpoczynku trwający około 3 – 12 miesięcy. Włos już nie rośnie, ale pozostaje w mieszku włosowym, z którego sam wypadnie podczas naszych codziennych czynności jak mycie, szczotkowanie czy codzienna pielęgnacja.
IV faza – neogenowa – faza regeneracji, okres w którym mieszki przygotowują się do kolejnej fazy wzrostu.
Co oprócz diety może być przyczyną wypadania włosów?
Jednym z najistotniejszych czynników, przez które kondycja naszych włosów ulega osłabieniu, to stres. Często tempo życia, praca przysparzają niemało nerwów, które w efekcie mogą nasilić wypadanie włosów.
Kolejnym z ważnych czynników jest nieodpowiednia pielęgnacja włosów włącznie z ich farbowaniem – zdarza się, że skóra reaguje alergicznie z uwagi na związki chemiczne zawarte w szamponach, odżywkach oraz farbach do włosów.
Jednym z najczęstszych powodów wypadania włosów są odżywki i maski, które w swoim składzie mają alkohol.
Ubytki mogą pojawić się również w wyniku dolegliwości łojotokowych, kiedy skóra głowy wytwarza zbyt dużą ilość sebum lub łupież. Wymagana wtedy jest konsultacja dermatologiczna.
Jedną z mało znanych przyczyn wypadania głowy jest jej… wyziębienie. Czy nie zauważyłaś, że jesienią wypada Ci więcej włosów? Naczynia krwionośne mieszków włosowych w wyniku niskiej temperatury obkurczają się – dochodzi do obniżenia poboru składników odżywczych, włos osłabia się i wypada.
Jakie składniki pomogą utrzymać Ci dobrą kondycję włosów?
BIAŁKA
Zapewnienie odpowiedniej jakości białka pod względem odżywczym wspiera procesy budulcowe nie tylko włosów, ale wszystkich tkanek w organizmie. Odpowiada również za regenerację tkanek. Włosy składają się z 90% z aminokwasów, które są jednostkami budulcowymi białka. Aminokwasy są niezbędne do prawidłowej syntezy włókien kolagenowych. Jeśli nasza dieta jest niedoborowa w proteiny, włosy zaczną wypadać. Najlepszym źródłem pełnowartościowego białka jest jajko, mleko i jego przetwory, mięso, ryby.
WITAMINY
Witamina C
Jest silnym przeciwutleniaczem, zwalcza wolne rodniki przyczyniające się do przyspieszenia starzenia komórek. Kwas askorbinowy jest ważnym czynnikiem przy syntezie kolagenu w skórze, którego ubywa nam wraz z wiekiem. Kolagen wraz z witaminą C pomaga utrzymać elastyczność naczyń krwionośnych oraz wzmacnianie mieszków włosowych. Witamina C zwiększa biodostępność żelaza – może zapobiec występowaniu anemii. Produktami bogatymi w witaminę C są produkty roślinne: natka pietruszki, cytrusy, truskawki, papryka, czarna porzeczka. Przy pielęgnacji włosów warto łączyć ją z inną silnie przeciwutleniająca witaminą – witaminą E. Mają wzajemny wpływ ochronny na siebie.
Witamina E
Jak wcześniej wspomniano, jest bardzo silnym antyoksydantem, również zapobiega procesom starzenia się komórek. Ma pozytywny wpływ na naczynia krwionośne ( poszerza je), zwiększając tym samym ukrwienie skóry głowy co pozwala na większy przepływ substancji odżywczych. Tokoferol nawilża skórę głowy, regulując pracę gruczołów łojowych. Witamina E działa nie tylko od środka – nadaje włosom połysk i blask. Źródłem tej witaminy rozpuszczalnej w tłuszczach są: migdały, orzechy laskowe, kiełki pszenicy, pestki dyni i słonecznika.
Witamina A i beta-karoten
Witamina A jest kolejną z przedstawicieli witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Tak jak witamina C i E wpływa na hamująco na proces starzenia się komórek oraz wpływa na czas regeneracji tkanek. Dzięki niej skóra jest odpowiednio nawilżona, gładka. Witamina A i jej roślinny odpowiednik beta-karoten wpływa na poprawną budowę keratyny, z której zbudowane są włosy i paznokcie. Jej niedobór objawia się przerzedzaniem się i łamliwością włosów. Źródłami roślinnymi tej witaminy są: marchew, dynia, papryka, melony, mango, brzoskwinie. Warto je łączyć z produktem tłuszczowym jak oleje, pestki nasion oleistych, awokado czy orzechy – dzięki temu wchłanianie tej witaminy jest wyższe.
Witaminy z grupy B
Witaminami, na które warto zwrócić uwagę są: kwas foliowy, biotyna (B7), kwas pantotenowy (B5), ryboflawina (B2), pirydoksyna (B6). Są one niezbędne do zachowania i wzmocnienia kondycji włosa. Wspomagają syntezę melatoniny odpowiadającej za utrzymanie barwy na włosach, przeciwdziałają siwieniu włosów. Biotyna dodatkowo, zapewnia prawidłowy wzrost mocnych i zdrowych włosów i paznokci. Ponadto pirydoksyna, kwas foliowy i ryboflawina uczestniczą w prawidłowej syntezie hemoglobiny, która jest niezbędna do transportu tlenu i składników odżywczych, również do cebulek włosa. Źródłem tych witamin są zielone i czerwone warzywa, produkty zbożowe oraz jajka.
SKŁADNIKI MINERALNE
ŻELAZO
Jest to jeden ze składników mineralnych, który najczęściej jest niedoborowy. Grupą objętą wysokim ryzykiem niedoborowym są dzieci oraz kobiety w okresie reprodukcyjnym, a także sportowcy. Zbyt mała podaż w diecie może przyczynić się do powstania anemii. Jednym z objawów anemii jest łamliwość, skłonność do wypadania oraz suchość włosów. Aby zapobiec niedoborom żelaza spożywaj chude czerwone mięso, żółtka jaj, wątróbkę, a w przypadku osób na diecie roślinnej zaleca się spożycie takich produktów jak tofu, nasiona roślin strączkowych, natkę pietruszki. Jak wcześniej wspomniano warto je łączyć z produktami o dużej zawartości witaminy C, która zwiększa jego biodostępność.
KRZEM
Krzem jest niedocenionym pierwiastkiem, który odgrywa istotną rolę w procesie kościotwórczym. Jest także składnikiem budulcowym włosów, bierze udział w syntezie kolagenu, nadając włosom sprężystość. Zapobiega łysieniu i stymuluje I fazę cyklu życiowego włosa. Krzem jest bardzo niestabilnym pierwiastkiem, na skutek nieprawidłowego nawożenia gleby oraz przetwarzania gleby, w żywności odnotowuje się znaczące straty tego składnika. Dlatego też, zaleca się spożycie produktów ze znanych upraw lub zakupienie jej w sklepach z ekologiczną żywnością. Krzem występuje w wielu produktach, takich jak: szparagi, truskawki, ziarna pszenicy, kiełki fasoli, papryka czerwona.
SIARKA
Uznawana potocznie za pierwiastek piękna, tę nazwę zawdzięcza swoim zdrowotnym właściwościom jak promowanie wzrostu włosów dzięki poprawieniu cyrkulacji krwi. Jest niezbędnym substratem do syntezy witamin z grupy B. Siarka jest również jednym z elementów budowy włosa (wchodzi w skład niektórych aminokwasów jak cysteina, metionina) oraz keratyny. Objawami niedoboru tego pierwiastka są: suchość skóry i włosów, podatność na łamanie i rozdwajanie się końcówek włosa. Jej źródłem w diecie są jajka, produkty mleczne, warzywa kapustne takie jak brukselka, brokuły, kapusta.
MIEDŹ
Właściwości prozdrowotne miedzi w zakresie poprawy kondycji włosów są mocno powiązane z siarką oraz cynkiem. Miedź jest niezbędnym składnikiem prawidłowego tworzenia się wiązania tzw. mostków disiarczkowych, które tworzy keratynę. Prawidłowo skonstruowana keratyna sprawia, że włosy są sprężyste i mocne. Miedź bierze również udział w syntezie melatoniny – związek ten odpowiada za koloryt włosa, jej niedobór może prowadzić do plackowatych zmian w ubarwieniu włosa lub do wczesnego siwienia. Dobrym źródłem tego pierwiastka są: mięso czerwone, jaja podroby, a także soja. Istotne jest aby spożywać równocześnie produkty zawierające miedź i cynk, zapewnia to równowagę ich wchłaniania. Cynk w zbyt dużych ilościach ogranicza wchłanianie miedzi. Czarny sezam uznawany w Azji za remedium na wypadanie włosów posiada bardzo dobry stosunek miedzi do cynku.
CYNK
Pierwiastek ten wpływa pozytywnie na proces wzrostu włosa, odpowiada za powstanie nowych komórek. Jest silnie powiązana z wcześniej wspomnianą witaminą A – wpływa na jej absorpcję w organizmie – przyczyniając się tym samym do kontroli syntezy keratyny. Cynk uczestniczy również w metabolizmie kwasów tłuszczowych w gruczołach łojowych – odpowiada za wytwarzanie sebum. Czym jest sebum? Jest to emulsja chroniąca włosy przed utratą wilgoci oraz promieniami UV. Odpowiednia podaż tego pierwiastka zapobiega matowieniu włosów oraz przedwczesnej utracie pigmentu włosa. Źródłem cynku: boczniaki, nasiona roślin strączkowych, pestki dyni.
Dieta jest istotnym elementem w utrzymaniu dobrej kondycji włosów. A Ty co stosujesz, żeby Twoje włosy były mocne i zdrowe?
Dziękuję stażystce Weronice Kujawiak, która stworzyła dla Was ten artykuł!
Zapraszam Cię po więcej na stronę poradni Mój Dietetyk
oraz do kontaktu: poznan@mojdietetyk.pl, 698 418 306.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze