Nie zapominaj o drugim śniadaniu dla swojego dziecka!
MONIKA FRANK • dawno temuCodzienny jadłospis Twojego dziecka ma ogromny wpływ na jego prawidłowy wzrost oraz postępy w nauce. Nie bez znaczenia jest jakość produktów, po które sięga - warunkuje nie tylko jego kondycję na dzień dzisiejszy, ale także zdrowie w kolejnych latach.
Nie zawsze dobre wybory
Bardzo dużo dzieci nie bierze ze sobą drugiego śniadania do szkoły, choć często spędzają tam około 6 godzin dziennie. Dodatkowo wiele z nich nie je śniadania w domu. Skutkuje to najczęściej zakupami w szkolnym sklepiku, czy w pobliskim sklepie. Chociaż w sklepikach szkolnych coraz częściej znaleźć można kanapki, owoce, sałatki, czy koktajle, to zakupy często kończą się poproszeniem o drożdżówkę, słodki batonik, czy żelki. Warto więc zadbać o to, co dziecko je, aby miało siłę i energię do pracy na lekcjach.
Zdrowe nawyki
Nauka od najmłodszych lat prawidłowych nawyków żywieniowych daje większą szansę na podejmowanie dobrych wyborów żywieniowych w późniejszym wieku. Dzieci, które na drugie śniadanie w szkole jedzą niezdrowe przekąski są bardziej narażone na otyłość i inne choroby dietozależne (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze) w dorosłym życiu. Przygotowywanie wartościowych posiłków do szkoły uczy najmłodszych regularności w ich spożywaniu i niepomijaniu żadnego z nich.
Co można zabrać do tornistra?
Tradycyjne kanapki z serem można urozmaicić poprzez dodatek hummusu, awokado, pieczonej piersi z kurczaka, nie zapominając o dużej ilości warzyw. Nie tylko na kanapce, ale również pokrojonych w osobnym pojemniczku, chrupać można np. paprykę, rzodkiewkę, ogórka, pomidorki koktajlowe, czy marchewkę. Innym przykładem mogą być sałatki – tutaj pole do popisu jest ogromne.
Dodaj ulubione warzywa swojego dziecka, źródło białka (pierś z kurczaka, tuńczyka, ciecierzycę, mozzarellę czy ser feta), tłuszczu (orzechy, nasiona, awokado, olej czy oliwa z oliwek) oraz dodatek węglowodanowy (makaron, kasza, ryż, kromkę chleba). Wybierz także zdrowy dressing, np. sos miodowo musztardowy, czy jogurtowy.
Jeśli chodzi o przekąski na słodko warto upiec porcję zdrowych owsianych ciasteczek, babeczek, pralinek, czy ciasta. Dobrym wyborem są oczywiście świeże owoce (czasem można sięgnąć po suszone). Z owoców i jogurtu lub kefiru możesz wyczarować koktajl, dobrym pomysłem będzie dodatek szpinaku, czy jarmużu. Jest to świetny sposób na przemycenie dodatkowej porcji warzyw w diecie!
Nie zapomnij o wodzie!
Aby uchronić dziecko przed spożywaniem słodkich napojów w szkole, nie zapominaj o butelce wody. Wybierz wodę mineralną, niegazowaną, w żadnym wypadku nie sięgaj po wodę smakową. Taka woda zawiera solidną porcję cukru, barwniki, aromaty i sztuczne dodatki. Jeśli Twoje dziecko nie lubi samej wody, dobrym pomysłem będzie dodatek owoców do butelki, nabierze ona wtedy owocowego smaku.
Zaangażuj dziecko!
Najlepszym wyborem będzie współpraca z pociechą. Niech samo zadecyduje na co ma ochotę, co lubi i co chciałoby zabrać ze sobą do szkoły. Będzie to dla niego wielką przyjemnością, że może pomóc w przygotowaniu posiłku, który potem zje w szkole.
Również jest to istotne z punktu widzenia późniejszych wyborów żywieniowych - dziecko będzie miało świadomość jak powinien wyglądać zdrowy i pełnowartościowy posiłek, który można za sobą zabrać.
Świeć przykładem
Dzieci naśladują zachowanie swoich rodziców, więc jeśli chcesz je nauczyć prawidłowego żywienia musisz dać mu przykład. Przygotowujcie razem posiłki na wynos, dla całej rodziny.
Czy już wiesz jakie posiłki do szkoły przygotujesz jutro dla swojego dziecka?
Dziękuję stażystce Agacie Mejce, która pomogła zredagować dla Ciebie ten artykuł!
Zapraszam Cię po więcej na stronę poradni Mój Dietetyk
oraz do kontaktu: poznan@mojdietetyk.pl, 698 418 306.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze