Czy wiesz, co kupujesz?
MONIKA FRANK • dawno temuNa opakowaniu każdego produktu znajdziesz m.in jego skład oraz wartość odżywczą (przedstawioną najczęściej w formie tabeli). Czy warto czytać te informacje? Skąd wiedzieć, który produkt wybrać?
Na sklepowych półkach widzisz produkty z napisami light, slim, fit, zero. Ze szczupłymi sylwetkami, czy pełnoziarnistymi zbożami na opakowaniach. Czy należy po nie sięgać? Czym kierować się na zakupach? Jak wybrać zdrowy produkt?
Wartość odżywcza
Tabela wartości odżywczych zawiera wartość energetyczną, czyli ilość dostarczanych kalorii. Najczęściej jest przedstawiona w 100 g produktu, czasem dodatkowo w jego porcji. Znajdziesz w niej również dane o ilości białka, tłuszczu, węglowodanów i soli. Zwróć uwagę na tłuszcze nasycone — staraj się wybierać te, które zawierają ich najmniej (odstaw tłuste mleko, śmietanę, batony). Kontroluj ilość cukrów w artykułach żywnościowych.
Dużo cukru znajdziesz nie tylko w słodyczach, ale także w sokach, dżemach 100 proc., czy zdrowych batonikach (np. z daktyli). Czy należy się ich bać? Duża ich zawartość wynika z faktu, że te produkty w większości składają się z owoców - nie wykluczaj ich z diety, ale jedz je z umiarem. Sprawdź, czy cukier naturalnie występuje w produkcie, czy został do niego dodany. Aby się o tym przekonać – zajrzyj do składu.
Skład
Producent ma obowiązek przedstawić skład produktu na opakowaniu. Kolejność w jakiej są wymienione poszczególne składniki nie jest przypadkowa - ustawione są malejąco. Oznacza to, że składnik wymieniony jako pierwszy występuje w produkcie w największej ilości – nie wybieraj zatem tych o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru, soli.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zdrowej diecie powinno znaleźć się nie więcej, niż 5 g soli dziennie. Jest to ilość odpowiadająca niecałej łyżeczce, na którą składa się także naturalnie występująca sól. Tymczasem w roku 2007 w Polsce wartość ta osiągnęła ponad 12 g! Wystrzegaj się produktów wysoko przetworzonych, zawierających syrop glukozowo-fruktozowy, olej palmowy, tłuszcze utwardzone, czy duże ilości konserwantów oraz soli.
Jakie produkty zbożowe wybierać?
Zwracaj uwagę na skład kupowanego chleba. To, że ma on ciemny kolor nie zawsze oznacza, że powstał z pełnoziarnistej mąki. Mógł zostać jedynie zabarwiony na ciemny kolor słodem, czy karmelem. W składzie idealnego chleba powinna się znaleźć woda, mąka (najlepiej pełnoziarnista), drożdże lub zakwas, czasem dodatek ziaren.
Producenci kuszą produktami fit. Zanim sięgniesz po musli, zbożowe batony lub ciastka, przeczytaj ich skład: unikaj cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, oleju palmowego, tłuszczów utwardzonych. Niestety nazwa lub opakowanie nawiązujące do zdrowego trybu życia nie gwarantuje, że produkt powinien znaleźć się w racjonalnej diecie.
Co jest fit?
Bądź świadomym konsumentem, postaw na jakość i nie daj się zwieźć kolorowym opakowaniom ani chwytliwym hasłom. Przed wyborem porównaj tabele wartości odżywczych, przeczytaj skład produktu i sam oceń, jak wpłynie na Twoje zdrowie i sylwetkę. Stawiaj na jak najbardziej naturalne, czyli najmniej przetworzone produkty, a Twoja dieta będzie fit!
Zapraszam Cię po więcej na stronę poradni Mój Dietetyk
oraz do kontaktu: poznan@mojdietetyk.pl
698 418 306
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze