Matcha, czyli zielona herbata w proszku
MONIKA FRANK • dawno temu • 2 komentarzeGdy delikatnie gaśnie popularność yerba mate, powoli zbliża się do nas nowy trend pochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni, związany z piciem matchy - zielonej herbaty w formie proszku. Japończycy wiążą picie matchy i jej przyrządzanie z niezwykłą ceremonią, w której stosuje się szereg przedmiotów i naczyń przeznaczonych wyłącznie do tego celu.
Ceremonię parzenia tego magicznego napoju możesz zobaczyć tutaj.
Niezwykłe właściwości matchy
Co takiego niezwykłego jest w matchy, że Japończycy z namaszczeniem wypełniają każdy punkt ceremonii parzenia tej herbaty?
Matcha to niesamowita bomba antyoksydantów. Przebadano ją pod względem możliwości zmiatania wolnych rodników w stosunku do jagód goji, borówki, granatu, czekolady i brokułu, orzechów pekan, orzechów włoskich i szpinaku.
Okazało się, że matcha może z tymi produktami śmiało konkurować.
Za niezwykłą moc matchy odpowiedzialne są katechiny, które są silnymi antyoksydantami, działają przeciwzapalnie, przeciwmiażdżycowo i przeciwzakrzepowo. Obniżają one ciśnienie krwi, stężenie cholesterolu LDL, a także wpływają na obniżenie poziomu cukru we krwi i zmniejszają insulinooporność.
Zobacz też: Właściwości herbaty matcha
Lepsza od herbaty liściastej?
Źródłem katechin jest również znana Ci liściasta zielona herbata, jednak badania wykazują, że stężenie najsilniejszej z katechin (EGCG) jest 137 razy większe w matchy, niż w tradycyjnym naparze z zielonej chińskiej herbaty i przynajmniej trzykrotnie wyższe od największej wartości jaką podaje literatura dla innych zielonych herbat.
Matcha jest sproszkowaną formą zielonej herbaty, dlatego możesz czerpać z niej więcej korzyści ze względu na większa ekstrakcję dobroczynnych przeciwutleniaczy do napoju.
Jaką matchę wybrać?
W sklepach możesz spotkać dwa rodzaje matchy – chińską i japońską. Japońska po zaparzeniu ma głęboki smak i słodki aromat, natomiast chińska jest dużo mniej intensywna i łagodna w smaku. Stąd też japońska matcha jest dużo droższa, a koneserzy polecają ją do zaparzania zamiast chińskiej, która jest tańsza i przez to polecana do eksperymentów kulinarnych.
Matcha nie tylko do picia?
Matchę charakteryzuje specyficzny smak i wykorzystuje się ją na wiele sposobów. W Japonii jest składnikiem dużej liczby produktów spożywczych. Matcha jest dodawana m.in. do lodów, ciastek, batoników, różnego rodzaju napojów oraz gum do żucia. Powoli można spotkać takie produkty na polskich półkach sklepowych, jednak bądź ostrożny i zawsze sprawdzaj skład produktu – odrobina zielonej herbaty w czekoladowym batonie nie zmieni go w zdrową przekąskę!
Czy warto kupić ten drogocenny produkt?
Matcha jest produktem dość drogim, a jej ceny wahają się w zależności od jej jakości i pochodzenia. Warto jednak spróbować tego ciekawego naparu lub skusić się na mały eksperyment i przyrządzić domowe ciastka z dodatkiem matchy, czy pyszne matcha latte – oczywiście bez cukru!
Dziękuję stażystce – Weronice Bartniczak, która pomogła zredagować dla Was ten artykuł!
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze