Niezdrowe kolorowe
MONIKA FRANK • dawno temu • 17 komentarzyDroga Mamo! Drogi Tato! Starasz się zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Wybierasz najlepszą szkołę, dodatkowe zajęcia, pomagasz rozwijać pasję i realizować hobby! Czy przygotowując posiłki dla twojego dziecka dbasz o to, żeby na talerzu znalazły się tylko te naprawdę pełnowartościowe, naprawdę „naj”? Chciałabym zwrócić Twoją uwagę, drogi Rodzicu, na odpowiedni dobór produktów w żywieniu Twojej pociechy.
Naukowe doniesienia są naprawdę niepokojące: wg badań naukowych czerwone i żółte barwniki zawarte w słodyczach, a także benzoesan sodu powodują nadpobudliwość u dzieci, natomiast utrwalacze i ulepszacze smaku mogą powodować alergie.
Zastanówmy się, jaką funkcję pełnią ostre, zdecydowane barwy w przyrodzie? Informują: UWAGA, jestem niebezpieczny, niejadalny. Tymczasem produkty przeznaczone do żywienia dzieci wabią wszystkimi kolorami, nienaturalnymi dla żywności.
Kolorowe żelki i ciasteczka, batoniki i słodkie przekąski pełne są barwników, aromatów, ulepszaczy, poprawiaczy smaku i środków niekonserwujących.
Pamiętaj, że Twoje dziecko waży mniej od Ciebie, tym samym jest narażone na negatywne oddziaływanie barwników w większym stopniu niż dorosły organizm.
Wyklucza się syntetyczne dodatki do żywności, sztuczne barwniki, konserwanty, substancje wzmacniające smak i zapach — obciążają one dodatkowo wciąż kształtujący się układ odpornościowy Twojego dziecka.
Szczególną ostrożność w doborze produktów zaleca się w przypadku dzieci z alergiami- wówczas każdy produkt, czy dodatek może stać się alergenem …
Kilka słów o zastosowaniu żywności GMO- dyskusja trwa, tymczasem nie ma badań oceniających, jak produkty wpływają na organizm dorosłych, a co dopiero na dzieci?
Dalej — nawozy sztuczne i pestycydy – nie wiemy, jaka jest maksymalna bezpieczna dawka.
W spożywanym mięsie sporo jest sterydów i antybiotyków – strasz się do minimum ograniczyć podawanie tych leków Twojemu dziecku, dlaczego więc decydujesz się podawać je w wędlinach?
Co możesz zrobić?
Uważnie czytaj etykiety, szczególnie produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Staraj się samodzielnie przygotować zdrowe, słodkie przekąski, takie jak: koktajle, desery jogurtowo-owocowe, czy też owocowe koreczki lub naleśniki.
Kształtuj u swojego dziecka nawyk jedzenia surowych owoców i warzyw. Wybieraj te z upraw ekologicznych, aby mogły być jedzone ze skórką.
Jeśli Twoje dziecko jest bardzo aktywne – fizycznie czy też ma dużo zajęć w szkole – zastrzyk energii stanowić będą dla niego suszone owoce.
I pamiętaj: Twoje Dziecko uczy się przez obserwację, z pewnością będzie powielać Twoje nawyki żywieniowe — wybieraj więc zdrowo!
Monika Frank — dietetyk
Ten artykuł ma 17 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze