Wspomaganie odchudzania - czy stosować suplementy?
MONIKA FRANK • dawno temu • 3 komentarzeNa pierwsze spotkaniu w gabinecie, podczas wywiadu, większość klientów pyta mnie o zasadność stosowania suplementów odchudzających. Niektórzy z nich mają już swoje doświadczenia, np. z pseudoporadniami żywieniowymi, które na bazie suplementów właśnie prowadzą terapie odchudzające. Przychodzą do mnie zmęczeni i zniechęceni efektem jo-jo oraz brakiem pomysłu na to, co jeść i jak gotować. Nie chcą być wiecznie na restrykcyjnych dietach, nie chcą wydawać pieniędzy na „tabletki”.
Wracając do podstawowego pytania, czy powinieneś wspomagać odchudzanie suplementami? Mam to szczęście, że misją firmy, w której pracuje jest nauka zdrowego żywienia, a to kłoci się ze stosowaniem suplementów. Nie lubię jednak autorytatywnie "zabraniać". Chciałabym, żeby moi podopieczni mieli świadomość tego, jakie jest naprawdę działanie, a właściwe brak działania, suplementów.
Większość suplementów z grupy odchudzających właściwie nie ma naukowo udowodnionego działania. Dostępne są "bez recepty", nie oznacza to jednak, że są w pełni bezpieczne i że możesz je zażywać w nieograniczonych ilościach. Gdyby treści przekazywane w reklamach - "bądź szczupła bez wyrzeczeń", "spal tkankę tłuszczową za pomocą tabletki" - były zgodne z prawdą, to zawód dietetyka już dawno straciłby na znaczeniu, a całe populacje krajów wysokorozwiniętych cieszyłby się ze zgrabnej sylwetki.
Naukowcy udowodnili, że działanie suplementów takich jak: L-karnityna, wyciąg z fasoli czy błonnik w tabletkach, oparte jest tylko na efekcie placebo. Dr Thomas Ellrott, dyrektor Instytutu Odżywiania i Psychologii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Getyndze, przeprowadził badanie, w którym dziewięć grup testowało popularne suplementy odchudzające, natomiast dziesiąta grupa otrzymywała placebo.
Jak myślisz, jakie były efekty? Po dwóch miesiącach oceniono, że rzeczywiście osoby z grup przyjmujących suplementy straciły od 1 do 2 kilogramów, ale zaobserwowano również spadek masy ciała (średnio 1,2 kilograma) w grupie osób przyjmujących placebo. Komentarz naukowy: żaden z suplementów – niezależnie od mechanizmu działania – nie spowodował więc znaczącej utraty masy ciała w porównaniu z substancją nieaktywną.
Zachęcam zatem do kupowania zdrowych, wysokiej jakości, naturalnych produktów, które staną się podstawą racjonalnego odchudzania. Dostarczają one niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych, a to one właśnie warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu, czyli również spalanie tkanki tłuszczowej. Do spadku masy ciała lepiej przyczyni się inwestycja w karnet na siłowni (i korzystanie z niego!), niż zakup kolejnych "magicznych tabletek”. Pragnę jeszcze podkreślić, że suplementy również mogą wywoływać skutki uboczne, czy też wchodzić w interakcje z lekami!
Pamiętaj! Leczenie otyłości nigdy nie będzie efektywne bez:
- zmiany nawyków żywieniowych i twojego podejścia do żywienia
- kontroli ilości spożywanych kalorii i inwestycji w pełnowartościowe produkty
- zwiększenia aktywności fizycznej i zmiany trybu życia.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze